Posted on Leave a comment

#moodswings, czyli jak hormony wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości

title

Bez kategorii

#moodswings, czyli jak hormony wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości

Opublikowano 7 czerwca 2022 0 wiecej

Hormony to złożone substancje chemiczne, które są w pewnym stopniu zaangażowane w prawie każdą funkcję i proces w naszym ciele. Na nasz ogólny stan zdrowia wpływa na wiele sposobów nasze zdrowie hormonalne, a regulacja nastroju jest tego klasycznym przykładem. Czasami jest to przewlekły problem lub brak równowagi (na przykład niski poziom estrogenu, progesteronu lub wysoki poziom kortyzolu), który prowadzi do zaburzeń nastroju. Innym razem problem jest związany ze zbyt dużą (lub zbyt ekstremalną) fluktuacją. Jeśli twoje hormony zachowują się jak rollercoaster, twoje nastroje prawdopodobnie też będą #moodswings.

Uważa się, że problemy hormonalne są związane z brakiem równowagi w neuroprzekaźnikach, które są bezpośrednio odpowiedzialne za stan nastroju, w szczególności serotoniny, noradrenaliny, dopaminy, GABA i acetylocholiny. Estradiol to hormon, o którym wiadomo, że wpływa na nastrój. Zwiększa serotoninę i beta-endorfiny, które są związane z pozytywnym stanem nastroju. Estradiol działa w celu zwiększenia pobudliwości neuronalnej, wywołując w ten sposób efekt podobny do stymulacji mózgu.

Serotonina to neuroprzekaźnik (substancja chemiczna mózgu)  odgrywający  ważną rolę w procesach umysłowych, nastroju , funkcjach poznawczych, a zakłócenia doprowadzają do  wielu zaburzeniach psychicznych. Transporter serotoniny i liczne podtypy receptorów serotoniny są celami dla szerokiej gamy środków terapeutycznych. Leki stosowane w leczeniu zaburzeń jelit, migreny, dużej depresji, schizofrenii, lęku i zaburzeń odżywiania wpływają na neurotransmisję serotoniny. Silnie wahające się poziomy serotoniny nieuchronnie objawią się jako wahania nastroju, a estrogen faktycznie wpływa na ilość produkowanej przez nas serotoniny.

 

 

Niski poziom estrogenu często prowadzi do niskiego lub niespójnego poziomu serotoniny, co może być główną przyczyną wahań nastroju. Niski poziom estrogenu może również prowadzić do objawów, takich jak mgła mózgowa, problemy ze snem, uderzenia gorąca, bóle głowy, czy problemy z pamięcią.

Estrogen pomaga również chronić mózg i nerwy przed uszkodzeniem, kontrolować poziom innych ważnych neuroprzekaźników związanych z nastrojem, w tym dopaminy i noradrenaliny, oraz zwiększać poziom endorfin dobrego samopoczucia. Z tych wszystkich powodów i nie tylko, ważne jest, aby zwracać uwagę na poziom estrogenu. Zmiany poziomu innych hormonów, w tym progesteronu i testosteronu, mogą również wpływać na nastrój. W rzeczywistości kluczowym problemem jest często brak równowagi między estrogenem a progesteronem.

Wraz z wiekiem mężczyzn i kobiet naturalnie doświadczamy spadku hormonów, takich jak estrogen, progesteron i testosteron. Chociaż ta zmiana jest znacznie bardziej dramatyczna dla kobiet niż dla mężczyzn, nauka dowiodła, że obie płcie doświadczają pewnego rodzaju zmiany hormonalnej związanej z wiekiem. Ta zmiana może siać spustoszenie w organizmie na wiele sposobów, czego dowodem jest często nastrój.

Gdy kobiety wchodzą w okres perimenopauzy i menopauzy (trwające dekadę przemiany psychiczne, fizyczne i emocjonalne), ich nastrój może się zmienić. Mogą mieć tendencję do bycia bardziej rozdrażnionymi, niespokojnymi, przygnębionymi i cierpieć z powodu niskiej samooceny, niskiego libido i wahań nastroju. Podobnie, gdy mężczyźni wchodzą w andropauzę (stopniowe zmiany hormonalne związane z wiekiem), ich nastrój również może się zmienić. Mogą odczuwać smutek, depresję, brak motywacji, a także zmagać się z niskim libido i niską pewnością siebie.

A co z uczuciem „w nastroju”? Jak wspomniano powyżej, spadek hormonów płciowych, takich jak estrogen, progesteron i testosteron, może obniżyć libido z kilku powodów. Po pierwsze, emocjonalne objawy braku równowagi hormonalnej, takie jak drażliwość i niska samoocena, mogą przeszkadzać w zdrowym życiu seksualnym. Po drugie, spadające hormony, takie jak progesteron i estrogen, mogą prowadzić do suchości pochwy i bolesnych stosunków, podczas gdy obniżony poziom testosteronu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Łącznie te stany hormonalne mogą zmniejszyć szanse, że partnerzy czują się „w nastroju”.

Podczas gdy wiele osób może zmagać się z uczuciem samotności, depresji, niskiego libido i lęku, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że te objawy są bardzo częste i nie są bezpodstawne – często są wynikiem braku równowagi hormonalnej. Tak jak nasze zachowania mogą wpływać na nierównowagę hormonalną, mogą również pomóc w jej skorygowaniu.

Badania dotyczące funkcji poznawczych u mężczyzn sugerują, że podobnie jak u kobiet, hormony gonadowe wpływają na nastrój i zachowanie. W szczególności niski poziom testosteronu i estradiolu może prowadzić do stanu związanego z wiekiem zwanego andropauzą. Andropauza jest spowodowana znacznym spadkiem poziomu testosteronu i estradiolu  poniżej normalnego zakresu dla młodych mężczyzn. Może to skutkować problemami z erekcją, zmniejszonym libido, zmniejszoną siłą mięśni i zmniejszoną masą kostną. Sprawę komplikuje fakt, że u mężczyzn testosteron jest przekształcany w estradiol (najsilniejszą formę estrogenu). Zmienione proporcje testosteronu/estradiolu mogą powodować problemy z pamięcią, depresję, drażliwość, sen, zmęczenie, a czasami uderzenia gorąca.

Wpływ zmian hormonalnych na nastrój i zachowanie jest bardzo zróżnicowany. Niektóre osoby są bardzo wrażliwe na niewielkie zmiany hormonów gonad; inni nie.

 

 

Przykłady niektórych neuroprzekaźników i ich wpływ na samopoczucie

Serotonina – znajduje się w neuronach i kilku innych typach komórek w ciele. W rzeczywistości mózg stanowi jedynie około 1% wszystkich zapasów serotoniny w całym ciele. Serotonina odgrywa również ważną rolę w procesach umysłowych, nastroju, funkcjach poznawczych, a zakłócenia doprowadzają do  wielu zaburzeń psychicznych. Transporter serotoniny i liczne podtypy receptorów serotoniny są celami dla szerokiej gamy środków terapeutycznych. Leki stosowane w leczeniu zaburzeń jelit, migreny, dużej depresji, schizofrenii, lęku i zaburzeń odżywiania wpływają na neurotransmisję serotoniny.

Dopamina – ze względu na swoją rolę w systemie nagradzania odgrywa również rolę w motywacji. Kiedy pracujesz nad osiągnięciem celu i wreszcie go realizujesz, pozytywne emocje, które odczuwasz, są najczęściej spowodowane zwiększonym poziomem dopaminy. Ten przypływ hormonów jest uczuciem nagrody, a to motywuje Cię, gdy chcesz ponownie uzyskać to uczucie. Uważa się, że niski poziom dopaminy w mózgu powoduje określone objawy depresji, takie jak niska motywacja, poczucie bezradności i braku zainteresowania. Trauma, ból lub stres mogą wywołać dysfunkcję układu dopaminowego, prowadząc do depresji i lęków.

Oxytocyna – pełni on także funkcję jako neuromodulator, czyli substancja regulująca działanie naszego układu nerwowego.Hormon ten jest coraz częściej uznawany za ważnego regulatora ludzkich zachowań społecznych, w tym podejmowania decyzji społecznych, oceniania i reagowania na bodźce społeczne, pośredniczenia w interakcjach społecznych i tworzenia wspomnień społecznych. Ponadto oksytocyna jest ściśle zaangażowana w szereg funkcji neuropsychiatrycznych i może być wspólnym czynnikiem ważnym w wielu zaburzeniach psychiatrycznych, takich jak autyzm, schizofrenia, zaburzenia nastroju i lęku. Działanie oksytocyny jest regulowane przez inne hormony np. estrogeny, co sprawia, że wszelkie nieprawidłowości w układzie hormonalnym mogą skutkować zaburzeniem równowagi w funkcjonowaniu układu nerwowego człowieka.

Koniecznie sprawdź nas na Instagramie, do usłyszenia!:)

Przeczytaj również

Zdrowie

Naturalne sposoby na przeziębienie

Przeciętnie człowiek doświadcza od dwóch do czterech przeziębień rocznie.  Człowiek, nie-niedźwiedź. Ci mają stalową odporność i chorują rzadko albo wcale. Jednak co jeśli przyjdzie ten gorszy czas? Cieknący i swędzący nos, załzawione oczy, gorączka i kichanie przez cały dzień. Tak, to prawdopodobnie przeziębienie. Główna przyczyna wizyt lekarskich i nieobecności w pracy i szkole. Mimo postępu […]

Niedźwiedzie

Jak żyć? Wojciech Zimoląg, wielokrotny medalista MP, ME i MŚ kettlebell

🔥 A dzisiaj przy naszym ognisku..    Wojciech Zimoląg, trener medyczny i trener przygotownania motorycznego, sportowiec i masażysta. Wielokrotny medalista MP, ME i MŚ kettlebell lifting, zwycięzca międzynarodowej ligi Ultimate Girevik Cup, zawodnik i instruktor kickboxingu. Autor artykułów dla Body Challenge. Na co dzień uczę ludzi zdrowego ruchu, pokazuję jak skutecznie pozbyć się bólu, rozwijać […]

Zdrowie

Przez oddech do serca

Dzień dobry, niedźwiedziu! 🐻 Jeżeli to czytasz to na początek – rozgrzewka. 1. Wykonaj głęboki wdech nosem.. 2. Teraz przytrzymaj chwilę powietrze w płucach, policz do trzech….. 3. Zrób spokojny, niegwałtowny wydech…. Powtórz jeszcze raz. Wdech, przytrzymaj, policz i wydech. Jesteś tutaj?  Właśnie wykonaliśmy wspólnie świadomy oddech. Pełna uważność na wpis i bierzemy się do […]

Dzień dobry, niedźwiedziu! 🐻

Jeżeli to czytasz to na początek – rozgrzewka.

1. Wykonaj głęboki wdech nosem..

2. Teraz przytrzymaj chwilę powietrze w płucach, policz do trzech…..

3. Zrób spokojny, niegwałtowny wydech….

Powtórz jeszcze raz. Wdech, przytrzymaj, policz i wydech.

Jesteś tutaj? 

Właśnie wykonaliśmy wspólnie świadomy oddech.

Pełna uważność na wpis i bierzemy się do roboty.  : )

_

Moja przygoda z technikami oddechowymi trwa już w sumie od kilku lat. Nie będę ukrywał, że miała swoje wzloty i upadki. Zawsze brakowało mi systematyczności, takiej pracy dzień w dzień, która pozwoliłaby ocenić namacalnie długoterminowe skutki dla mojego ciała i ducha.

Dziś na tej sinusoidzie znajduje się zdecydowanie na fali wznoszącej, bo mija mi 11 miesiąc codziennego stosowania różnych technik oddechowych w swojej praktyce rozpoczynającej dzień.

Stąd pojawił się pomysł na wpis. Wkręciłem się w temat. Bardzo.

Dziś: oddycham powoli nosem, stosuję Metodę Wima Hofa, Oddech Alkaiczny, Oddech Ognia.

Pozbyłem się problemów z chrapaniem, mam więcej energii, zyskuję większą uważność.

Oddech to życie. Kiedy przestaje być tylko mechaniczną czynnością, a zaczynasz się mu przyglądać – osiągasz stan pełnego bycia Tu i Teraz.

To jedna z najbardziej podstawowych form medytacji.

Nim przejdziemy do kolejnego akapitu. Zróbmy proszę mały eksperyment. Później dowiesz się w jakim celu.

Odpal stoper na minutę i policz ile wdechów wykonasz w tym czasie. Zapisz gdzieś lub zapamiętaj tą liczbę.

Codzienne ćwiczenia oddechowe mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca

 

Tak jak widzisz. Stosowanie metod powolnego oddychania może obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko związane z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Wcześniej poprosiłem Cię o wykonanie pewnego ćwiczenia. Dziękuję. Jeżeli zmieściłeś lub zmieściłaś się w liczbie do 10 wdechów na minutę to oddychasz powoli, czyli prawidłowo. Jeżeli w stanie spoczynku przekraczasz liczbę 15 to może warto zacząć nad tym poćwiczyć.

Ćwiczenia te określane są niefarmakologiczną metodą obniżania wysokiego ciśnienia krwi, dzięki czemu mogą być przydatną praktyką dla 1.3 miliarda osób dotkniętych tą chorobą na całym świecie. Warto zaznaczyć, że większość tych ludzi nie jest totalnie świadoma problemu. To właśnie dlatego wysokie ciśnienie krwi określa się mianem „cichego zabójcy”. W 2005r. przeprowadzono badanie na podstawie, którego określono, że zaledwie jedna minuta powolnego oddychania (10 wdechów na min) obniża o 8.6 mmHg skurczowe ciśnienie krwi oraz o 4.9 mmHg rozkurczowe ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Z czego to wynika? 🤔

Z powodu zmian biochemicznych, które powodują relaksację, zwiększając przy tym poziom endorfin oraz obniżając adrenalinę i kwasowość krwi.

Powolne oddychanie – zwiększa długość skurczu przepony, minimalizuje częstość oddechów i co najważniejsze: pogłębia objętość wdechu i wydechu, maksymalizując w ten sposób ilość tlenu przedostającego się do krwioobiegu.

Powolne oddychanie dosłownie wpływa na Twój autonomiczny układ nerwowy, który kontroluje zarówno cześć współczulną (reakcja „walcz lub uciekaj”) jak i przywspółczulną, która wyzwala reakcje relaksacyjną. 

Każdy rodzaj zewnętrznego stresora (w tym środowisko technologiczne, w którym żyjemy) – wywołuje reakcję w układzie nerwowym, sygnalizując podwzgórzowi mózgu, aby ten wszedł w stan czujności i gotowości lub się uspokoił.

Dziś ludzie często oddają swoją uwagę, oglądają różne obrazki w przestrzeni cyfrowej, których mózg nie odróżnia od rzeczywistości i wywołują reakcje w układzie nerwowym, które nie przechodzą obojętnie.

Dlatego to gdzie idzie Twoja uwaga jest tak bardzo ważne.

Spędzaj czas pośród natury, ale również zacznij zwracać uwagę na oddech.

„Według badań powolne oddychanie obniża napięcie współczulne i podnosi napięcie przywspółczulne. Może to częściowo wynikać ze zmian ciśnienia w klatce piersiowej, stymulacji baroreceptorów tętniczych i krążeniowo-oddechowych oraz płucnych doprowadzających receptorów rozciągania lub przez ośrodkowe interakcje między ośrodkami oddechowymi i sercowo-naczyniowymi w modulacji pnia mózgu aktywność nerwu błędnego podczas oddychania.” – Frontiers in Physiology, 2023

Zmniejszenie stresu

 

Stres i lęk aktywują rekcję układu współczulnego. Kiedy dotyka Cię stres, uwalnia hormony takie jak noradrenalina i epinefryna, które stymulują produkcję glukozy i zmniejszają insulinę, wpływając na poziom cukru we krwi.

To w jaki oddychasz sposób – szybki, czy wolny, płytki czy głęboki – jest ściśle powiązane z Twoim ciałem jako całością. Wysyłasz w ten sposób komunikaty, które wpływają na Twój nastrój, poziom stresu, a nawet układ odpornościowy. Warto tym samym zwiększać swoją świadomość ciała i umysłu. Samo skupienie uwagi na oddechu może pomóc w odcięciu się od myśli i zmartwień, które nasilają stres.

W 2017 roku grupa naukowców odkryła, że oddychanie wpływa na aktywność mózgu, w tym stan pobudzenia i funkcje mózgu wyższego rzędu – to ważna informacja.

„Chociaż oddychanie jest powszechnie postrzegane jako prosta, autonomiczna funkcja podtrzymująca życie, od dawna wiadomo, że wpływa na zachowanie i myślenie wyższego rzędu ( 1 ). Powolne, kontrolowane oddychanie jest stosowane przez praktykujących pranajamę jogę i inne formy medytacji w celu wywołania uspokojenia psychicznego i stanów kontemplacyjnych, a w praktyce klinicznej jest stosowane w celu stłumienia nadmiernego pobudzenia i stresu, takiego jak niektóre rodzaje ataków paniki (2 , 3 ).”

Na podstawie badania można postawić tezę, że kontrolowane ćwiczenia oddechowe mogą MODYFIKOWAĆ zachowania w kontekście radzenia sobie ze stresem i inicjować odpowiednią równowagę napięcia autonomicznego serca, co jest terminem określającym zdolność serca do reagowania na stresory i regeneracji po nich.

_

Co robić?

 

1. Przede wszystkim zacząć przyglądać się swojemu oddychaniu.

Dobrą praktyką na początek może być ustawienie alarmu na konkretne godziny w ciągu dnia, żeby się zatrzymać i skupić na kontrolowanym, świadomym i powolnym oddychaniu.

2. Zacznij oddychać tylko przez nos

Unikniesz w ten sposób oddychania przez usta, co sprzyja hiperwentylacji i zmniejsza utlenowanie tkanek. Oddychanie przez usta będzie podnosić tętno i ciśnienie krwi, co powoduje zmęczenie i zawroty głowy. 

Dobrą praktyką będzie tutaj metoda oddychania Butejki. Google it.

 1. Weź mały wdech przez nos, a następnie mały wydech
 2. Zatkaj nos przez 5s, aby wstrzymać oddech, a następnie puść nos, by wznowić oddychanie
 3. Oddychaj normalnie przez 10s
 4. Powtórz

Kiedy przestaniesz oddychać przez usta i nauczysz się przywracać objętość oddechową do normy, Twoje tkanki i narządy będą bardziej dotlenione.

3. Zacznij stosować techniki oddechowe 

Może to być np. Box Breathing, czyli tzw. oddychanie pudełkowe / kwadratowe. To technika stosowana w Navy Seals, aby pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Polega na oddychaniu przez nos w celu spowolnienia nadmiernego oddychania i podniesienia poziomu CO2 w celu zrównoważenia natlenienia.

 1. Rozpocznij od wydychania powietrza z płuc nosem, licząc powoli do 4.
 2. Wstrzymaj oddech i policz powoli do 4.
 3. Wdychaj powoli, licząc do 4 przez nos, utrzymując proste plecy i oddychając tak, by ramiona nie unosiły się w górę.
 4. Wstrzymaj oddech, powoli licząc do 4 i wróć do kroku 1.

Powtórz kilka razy.

_

Inną fajną formą oddychania będzie oddychanie jogiczne naprzemiennie nozdrzami. 

To bardzo proste.

 1. Zamknij prawym kciukiem nozdrze.
 2. Weź wdech przez lewe nozdrze.
 3. Zamknij lewe nozdrze i zrób wydech prawym.
 4. Kolejny wdech należy wykonać prawą dziurką. 

Potem wracasz do kroku nr 1 i powtarzasz wedle uznania.

_

Moje polecajki jeżeli chodzi o oddychanie z instruktażem:

 

Przygotuj się do sezonu z Witaminami Morsa : )

_

Dzięki!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9905130/ – obniżenie ciśnienia krwi

https://www.science.org/doi/10.1126/science.aai7984 – oddychanie, a pobudzenie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25906603/ – zdolność serca do reagowania na stresory (oddech)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29395894/ – oddychanie jogiczne

1 thought on “Przez oddech do serca

 1. […] –  przed zaśnięciem wchodzę w wyuczony stan głębokiego relaksu, często połączony z ćwiczeniami oddechowymi i prostymi praktykami uważności/medytację. Kolejne narzędzie – natura i zmiana otoczenia. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *