Posted on Leave a comment

W ten sposób zyskasz ogromną przewagę (moc medytacji)

title

Mindset

W ten sposób zyskasz ogromną przewagę (moc medytacji)

Opublikowano 2 maja 2022 0 wiecej

Pewnie zgodzisz się z nami, że aby zyskiwać w swoim życiu przewagę, powinieneś czuć gotowość do przyswajania nowych informacji. Powinieneś po prostu cały czas się rozwijać.

Jednak co w sytuacji, kiedy dożywasz czasów, w których o dopływ nowych informacji nie jest trudno, a Ty czujesz zmęczenie lub poddenerwowanie na samą myśl o poszerzaniu swojej wiedzy?

To zrozumiałe. W końcu z każdej strony jesteśmy bombardowani tyloma różnymi i często nieprzydatnymi informacjami, że ostatecznie łatwiej jest po prostu nam odpuścić. Dla własnego spokoju.

Dobra wiadomość jest taka, że to nie jedyna droga.

Po pierwsze. Powinieneś zacząć bardziej selektywnie podchodzić do wszystkich narzędzi, które mają dostarczać Ci informacje (aplikacje, to kogo obserwujesz, strony, rozpraszacze, ludzie dookoła)

Po drugie. Powinieneś zacząć medytować.

I dzisiaj porozmawiamy o tym drugim. Czyli w czym zyskasz przewagę, jeśli poświęcisz 10-20 minut dziennie na medytację?

 

Badania mówią jasno:

1. Codzienna 13 minutowa medytacja zmniejsza negatywny nastrój i zwiększa uwagę, pamięć roboczą i pamięć rozpoznawania, a także zmniejsza poziomy lęku. Udowodniono to porównując dwie grupy osób – medytujących oraz niemedytujących. 

2. Medytacja poprawia neuroplastyczność. W jednym z badań osoby, które medytowały miały więcej połączeń neuronalnych w hipokampie, który to jest odpowiedzialny za pamięć.

3. Medytacja obniża kortyzol. 

Badano 30 studentów II roku medycyny, gdzie wyniki poziomu kortyzolu w surowicy zmniejszały się właśnie po wykonanej medytacji. Niesamowite i warte uwagi.

A teraz najważniejsze w kontekście tego o czym wspomnieliśmy na samym początku. 

4. Podczas medytacji, możesz pozbyć się nadmiaru informacji, które narastają każdego dnia i przyczyniają się do stresu.

Czyli to właśnie dzięki codziennym praktykowaniu medytacji będziesz w stanie pozbyć się tego całego szumu, który narasta w Twojej głowie w ciągu dnia – na rzecz wiedzy, która naprawdę Cię rozwija.

Emocjonalne i fizyczne korzyści płynące z medytacji mogą również obejmować:

 • Nowe spojrzenie na sytuacje stresowe
 • Budowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem
 • Zwiększenie samoświadomości
 • Koncentrowanie się na teraźniejszości
 • Redukcję negatywnych emocji
 • Zwiększenie wyobraźni i kreatywności
 • Zwiększenie cierpliwości i tolerancji
 • Obniżenie tętna spoczynkowego
 • Obniżenie spoczynkowego ciśnienia krwi
 • Poprawę jakości snu

 

Jak medytować?

Jednym ze sposobów, który sam praktykuję (D) jest oparta na mantrach medytacja transcendentalna. 

Jest to bardzo prosta metoda, którą możesz zacząć praktykować od zaraz.

Kroki medytacji wyglądają tak:

 1. Wybierz słowo lub krótką frazę (miła, łagodna, u mnie to: DEJWI – DEJWO – DEJWA)
 2. Usiądź sobie w WYGODNEJ pozycji i zamknij oczy
 3. Rozluźnij mięśnie, zaczynając od palców stóp aż po czubek głowy, tak jak umiesz
 4. Oddychaj powoli, naturalnie, przez nos, a podczas WYDECHU mów (NIE na głos, tylko w myślach) swoje słowo czy frazę – np. ‚DEJWI-DEJWO-DEJWA’. Czyli wdech, potem wydech + DEJWI-DEJWO-DEJWA i od nowa
 5. Umysł zacznie podrzucać Ci różne myśli i obrazy – tak się dzieje, potraktuj to wszystko z wyrozumiałością. Kiedy złapiesz się na tym, że się w nie wkręcasz – po prostu wróć do oddychania i powtarzania „DEJWI-DEJWO-DEJWA”
 6. Zacznij od 8 minut, docelowo dojdź do 20 minut, raz lub dwa razy dziennie (nastaw alarm na wibracje)
 7. Po upłynięciu czasu, otwórz oczy i daj sobie z minutę nim wyruszysz na podbój świata.

Pierwsze rezultaty dostrzeżesz już po pierwszej sesji, jednak by zyskiwać przewagę i zacząć odpowiednio się ukierunkowywać – potrzebna jest dyscyplina i codzienna praktyka. Potrzebna jest wytrwałość.

Trzymamy za Ciebie kciuki!

D.

M.

Źródło:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6312586/
 2. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S016643281830322X
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23724462/

Przeczytaj również

Zdrowie

Naturalne sposoby na przeziębienie

Przeciętnie człowiek doświadcza od dwóch do czterech przeziębień rocznie.  Człowiek, nie-niedźwiedź. Ci mają stalową odporność i chorują rzadko albo wcale. Jednak co jeśli przyjdzie ten gorszy czas? Cieknący i swędzący nos, załzawione oczy, gorączka i kichanie przez cały dzień. Tak, to prawdopodobnie przeziębienie. Główna przyczyna wizyt lekarskich i nieobecności w pracy i szkole. Mimo postępu […]

Niedźwiedzie

Jak żyć? Wojciech Zimoląg, wielokrotny medalista MP, ME i MŚ kettlebell

🔥 A dzisiaj przy naszym ognisku..    Wojciech Zimoląg, trener medyczny i trener przygotownania motorycznego, sportowiec i masażysta. Wielokrotny medalista MP, ME i MŚ kettlebell lifting, zwycięzca międzynarodowej ligi Ultimate Girevik Cup, zawodnik i instruktor kickboxingu. Autor artykułów dla Body Challenge. Na co dzień uczę ludzi zdrowego ruchu, pokazuję jak skutecznie pozbyć się bólu, rozwijać […]

Zdrowie

Przez oddech do serca

Dzień dobry, niedźwiedziu! 🐻 Jeżeli to czytasz to na początek – rozgrzewka. 1. Wykonaj głęboki wdech nosem.. 2. Teraz przytrzymaj chwilę powietrze w płucach, policz do trzech….. 3. Zrób spokojny, niegwałtowny wydech…. Powtórz jeszcze raz. Wdech, przytrzymaj, policz i wydech. Jesteś tutaj?  Właśnie wykonaliśmy wspólnie świadomy oddech. Pełna uważność na wpis i bierzemy się do […]

Dzień dobry, niedźwiedziu! 🐻

Jeżeli to czytasz to na początek – rozgrzewka.

1. Wykonaj głęboki wdech nosem..

2. Teraz przytrzymaj chwilę powietrze w płucach, policz do trzech…..

3. Zrób spokojny, niegwałtowny wydech….

Powtórz jeszcze raz. Wdech, przytrzymaj, policz i wydech.

Jesteś tutaj? 

Właśnie wykonaliśmy wspólnie świadomy oddech.

Pełna uważność na wpis i bierzemy się do roboty.  : )

_

Moja przygoda z technikami oddechowymi trwa już w sumie od kilku lat. Nie będę ukrywał, że miała swoje wzloty i upadki. Zawsze brakowało mi systematyczności, takiej pracy dzień w dzień, która pozwoliłaby ocenić namacalnie długoterminowe skutki dla mojego ciała i ducha.

Dziś na tej sinusoidzie znajduje się zdecydowanie na fali wznoszącej, bo mija mi 11 miesiąc codziennego stosowania różnych technik oddechowych w swojej praktyce rozpoczynającej dzień.

Stąd pojawił się pomysł na wpis. Wkręciłem się w temat. Bardzo.

Dziś: oddycham powoli nosem, stosuję Metodę Wima Hofa, Oddech Alkaiczny, Oddech Ognia.

Pozbyłem się problemów z chrapaniem, mam więcej energii, zyskuję większą uważność.

Oddech to życie. Kiedy przestaje być tylko mechaniczną czynnością, a zaczynasz się mu przyglądać – osiągasz stan pełnego bycia Tu i Teraz.

To jedna z najbardziej podstawowych form medytacji.

Nim przejdziemy do kolejnego akapitu. Zróbmy proszę mały eksperyment. Później dowiesz się w jakim celu.

Odpal stoper na minutę i policz ile wdechów wykonasz w tym czasie. Zapisz gdzieś lub zapamiętaj tą liczbę.

Codzienne ćwiczenia oddechowe mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca

 

Tak jak widzisz. Stosowanie metod powolnego oddychania może obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszając w ten sposób ryzyko związane z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Wcześniej poprosiłem Cię o wykonanie pewnego ćwiczenia. Dziękuję. Jeżeli zmieściłeś lub zmieściłaś się w liczbie do 10 wdechów na minutę to oddychasz powoli, czyli prawidłowo. Jeżeli w stanie spoczynku przekraczasz liczbę 15 to może warto zacząć nad tym poćwiczyć.

Ćwiczenia te określane są niefarmakologiczną metodą obniżania wysokiego ciśnienia krwi, dzięki czemu mogą być przydatną praktyką dla 1.3 miliarda osób dotkniętych tą chorobą na całym świecie. Warto zaznaczyć, że większość tych ludzi nie jest totalnie świadoma problemu. To właśnie dlatego wysokie ciśnienie krwi określa się mianem „cichego zabójcy”. W 2005r. przeprowadzono badanie na podstawie, którego określono, że zaledwie jedna minuta powolnego oddychania (10 wdechów na min) obniża o 8.6 mmHg skurczowe ciśnienie krwi oraz o 4.9 mmHg rozkurczowe ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Z czego to wynika? 🤔

Z powodu zmian biochemicznych, które powodują relaksację, zwiększając przy tym poziom endorfin oraz obniżając adrenalinę i kwasowość krwi.

Powolne oddychanie – zwiększa długość skurczu przepony, minimalizuje częstość oddechów i co najważniejsze: pogłębia objętość wdechu i wydechu, maksymalizując w ten sposób ilość tlenu przedostającego się do krwioobiegu.

Powolne oddychanie dosłownie wpływa na Twój autonomiczny układ nerwowy, który kontroluje zarówno cześć współczulną (reakcja „walcz lub uciekaj”) jak i przywspółczulną, która wyzwala reakcje relaksacyjną. 

Każdy rodzaj zewnętrznego stresora (w tym środowisko technologiczne, w którym żyjemy) – wywołuje reakcję w układzie nerwowym, sygnalizując podwzgórzowi mózgu, aby ten wszedł w stan czujności i gotowości lub się uspokoił.

Dziś ludzie często oddają swoją uwagę, oglądają różne obrazki w przestrzeni cyfrowej, których mózg nie odróżnia od rzeczywistości i wywołują reakcje w układzie nerwowym, które nie przechodzą obojętnie.

Dlatego to gdzie idzie Twoja uwaga jest tak bardzo ważne.

Spędzaj czas pośród natury, ale również zacznij zwracać uwagę na oddech.

„Według badań powolne oddychanie obniża napięcie współczulne i podnosi napięcie przywspółczulne. Może to częściowo wynikać ze zmian ciśnienia w klatce piersiowej, stymulacji baroreceptorów tętniczych i krążeniowo-oddechowych oraz płucnych doprowadzających receptorów rozciągania lub przez ośrodkowe interakcje między ośrodkami oddechowymi i sercowo-naczyniowymi w modulacji pnia mózgu aktywność nerwu błędnego podczas oddychania.” – Frontiers in Physiology, 2023

Zmniejszenie stresu

 

Stres i lęk aktywują rekcję układu współczulnego. Kiedy dotyka Cię stres, uwalnia hormony takie jak noradrenalina i epinefryna, które stymulują produkcję glukozy i zmniejszają insulinę, wpływając na poziom cukru we krwi.

To w jaki oddychasz sposób – szybki, czy wolny, płytki czy głęboki – jest ściśle powiązane z Twoim ciałem jako całością. Wysyłasz w ten sposób komunikaty, które wpływają na Twój nastrój, poziom stresu, a nawet układ odpornościowy. Warto tym samym zwiększać swoją świadomość ciała i umysłu. Samo skupienie uwagi na oddechu może pomóc w odcięciu się od myśli i zmartwień, które nasilają stres.

W 2017 roku grupa naukowców odkryła, że oddychanie wpływa na aktywność mózgu, w tym stan pobudzenia i funkcje mózgu wyższego rzędu – to ważna informacja.

„Chociaż oddychanie jest powszechnie postrzegane jako prosta, autonomiczna funkcja podtrzymująca życie, od dawna wiadomo, że wpływa na zachowanie i myślenie wyższego rzędu ( 1 ). Powolne, kontrolowane oddychanie jest stosowane przez praktykujących pranajamę jogę i inne formy medytacji w celu wywołania uspokojenia psychicznego i stanów kontemplacyjnych, a w praktyce klinicznej jest stosowane w celu stłumienia nadmiernego pobudzenia i stresu, takiego jak niektóre rodzaje ataków paniki (2 , 3 ).”

Na podstawie badania można postawić tezę, że kontrolowane ćwiczenia oddechowe mogą MODYFIKOWAĆ zachowania w kontekście radzenia sobie ze stresem i inicjować odpowiednią równowagę napięcia autonomicznego serca, co jest terminem określającym zdolność serca do reagowania na stresory i regeneracji po nich.

_

Co robić?

 

1. Przede wszystkim zacząć przyglądać się swojemu oddychaniu.

Dobrą praktyką na początek może być ustawienie alarmu na konkretne godziny w ciągu dnia, żeby się zatrzymać i skupić na kontrolowanym, świadomym i powolnym oddychaniu.

2. Zacznij oddychać tylko przez nos

Unikniesz w ten sposób oddychania przez usta, co sprzyja hiperwentylacji i zmniejsza utlenowanie tkanek. Oddychanie przez usta będzie podnosić tętno i ciśnienie krwi, co powoduje zmęczenie i zawroty głowy. 

Dobrą praktyką będzie tutaj metoda oddychania Butejki. Google it.

 1. Weź mały wdech przez nos, a następnie mały wydech
 2. Zatkaj nos przez 5s, aby wstrzymać oddech, a następnie puść nos, by wznowić oddychanie
 3. Oddychaj normalnie przez 10s
 4. Powtórz

Kiedy przestaniesz oddychać przez usta i nauczysz się przywracać objętość oddechową do normy, Twoje tkanki i narządy będą bardziej dotlenione.

3. Zacznij stosować techniki oddechowe 

Może to być np. Box Breathing, czyli tzw. oddychanie pudełkowe / kwadratowe. To technika stosowana w Navy Seals, aby pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Polega na oddychaniu przez nos w celu spowolnienia nadmiernego oddychania i podniesienia poziomu CO2 w celu zrównoważenia natlenienia.

 1. Rozpocznij od wydychania powietrza z płuc nosem, licząc powoli do 4.
 2. Wstrzymaj oddech i policz powoli do 4.
 3. Wdychaj powoli, licząc do 4 przez nos, utrzymując proste plecy i oddychając tak, by ramiona nie unosiły się w górę.
 4. Wstrzymaj oddech, powoli licząc do 4 i wróć do kroku 1.

Powtórz kilka razy.

_

Inną fajną formą oddychania będzie oddychanie jogiczne naprzemiennie nozdrzami. 

To bardzo proste.

 1. Zamknij prawym kciukiem nozdrze.
 2. Weź wdech przez lewe nozdrze.
 3. Zamknij lewe nozdrze i zrób wydech prawym.
 4. Kolejny wdech należy wykonać prawą dziurką. 

Potem wracasz do kroku nr 1 i powtarzasz wedle uznania.

_

Moje polecajki jeżeli chodzi o oddychanie z instruktażem:

 

Przygotuj się do sezonu z Witaminami Morsa : )

_

Dzięki!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9905130/ – obniżenie ciśnienia krwi

https://www.science.org/doi/10.1126/science.aai7984 – oddychanie, a pobudzenie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25906603/ – zdolność serca do reagowania na stresory (oddech)

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29395894/ – oddychanie jogiczne

1 thought on “Przez oddech do serca

 1. […] –  przed zaśnięciem wchodzę w wyuczony stan głębokiego relaksu, często połączony z ćwiczeniami oddechowymi i prostymi praktykami uważności/medytację. Kolejne narzędzie – natura i zmiana otoczenia. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *